دسته گل

دسته گل هاي آو

 نوشته ي: الميرا علي اکبري

 

گالري زيرزمين دستان ميزبان نمايشگاه انفرادي آو با عنوان "يادگاري" بوده، همزمان با اين نمايشگاه مجموعه ي ديگري با عنوان "دسته گل" از اين هنرمند در گالري دستان 2 به نمايش درآمده است.

 

فريدون آو يکي از تاثير‌گذارترين افراد در هنر معاصر ايران است و فعاليت‌هاي او در اين حوزه وجوه مختلفي داشته‌اند. او در طول دوران کاري‌‌اش تجربه‌‌هاي گوناگوني چون طراحي، مديريت هنري، مجموعه‌داري، کيوريتوري داشته است.آثار او در ده‌ها نمايشگاه انفرادي و صدها نمايشگاه گروهي در گالريها و موزه‌هاي کشورهاي متعدد به نمايش درآمده‌اند و توسط مراکز هنري و موزه‌هايي از قبيل موزه‌ي بريتانيا در لندن، موزه‌ي متروپوليتُن در نيويورک و مرکز ژرژپمپيدو در پاريس، خريداري شده‌اند.

 

در نمايشگاه "يادگاري"، زيرزمين دستان ميزبان بيش از دويست اثر از او بوده، قيمت آثار سيصد، ششصد و نهصد هزار تومان بوده و براي خريد آثار محدوديت تعداد وجود داشته است.

در استيتمنت نمايشگاه آمده است: «آرزوي من براي سال نو اين است که هر کس اثري از من ميخواهد بتواند يکي داشته باشد» آو با برگذاري اين نمايشگاه تلاش مي‌‌کند به آرزوي ديرينه‌ي خود جامع عمل بپوشاند.

 

در مجموعه "دستهگل" آو با رويکردي جديد به نقش برجسته نقاشيهايي سه بعدي خلق کرده است.لايههاي مختلف روي هم انباشته شدهاند تا دسته‌‌گل‌‌هايي به شکل "مجسمههاي کاغذي" ايجاد کنند.

او در مورد شکلگيري اين ‌مجموعه مي‌گويد «ايده‌ي اين کار وقتي در ذهنم کاشته شد که متني از وحيد شريفيان خواندم که در آن،او تصوير زبالههايي متشکل از گلهاي خشک شده و بستهبنديهاي کاغذيشان ساخته بود.از آن خوشم آمد.من هميشه دوست داشته‌ام با نقش‌برجسته روي سطوح صاف و مجسمه‌‌هاي کاغذي تجربه کنم. بعضي از آثار مجموعهي "رستم در آخرين زمستان" را روي بوم چاپ کرده بودم. آنها تبديل به گلهاي پس زمينهي اين دستهگلها شدند. البته چالشي براي سرهم کردن کار و محافظت از آن باقي ماند. اين چالش را آقاي عظيمي با جادوگري مختص خودش حل کرد، پس اين هم يک دسته گل سال نو براي شما.»

اين نمايشگاه از 20 فروردين شروع شده و تا 4 ارديبهشت ادامه داشته است.

 

برچسب ها :

هم‌رسانی

نظر شما درباره این مطلب

نظرات کاربران